Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI już po raz trzeci ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.
Czytaj więcej: Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2020)
W dniach 16-17 maja w Instytucie Elektroniki w Laboratorium Sterowników Programowalnych odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół średnich związane z obsługą sterowników programowalnych S7-1200 oraz oprogramowania narzędziowego do ich programowania Step 7 TIA Portal firmy Siemens. Szkolenie odbywało się w ramach kontynuacji konkursu organizowanego przez Instytut we współpracy z firmami Siemens oraz Kamami - Elektronika by żyło się łatwiej. Dotarli do nas nauczyciele z bliska - Chorzów, z bliskiego daleka - Kędzierzyn Koźle, Żory, Opole, ale także z daleka - Poznań, Lublin. Szkolenie prowadził, w bardzo miłej a równocześnie twórczej atmosferze przedstawiciel firmy Siemens Pan Aleksander Pawlas. Obejmowało ono podstawowe zagadnienia związane z "życiem i twórczością" sterowników PLC, a w szczególności ich programowaniem, a także tworzeniem wizualizacji dla paneli operatorskich. Fachowo wykładany materiał wzbudzał wiele bardzo ciekawych pytań, a co za tym idzie pozwalał Panu Aleksandrowi na głębsze wchodzenie w zagadnienia tak, żeby pomoc w pracy nauczycielom. Na zakończenie kursu nauczyciele dostali Certyfikaty uczestnictwa wystawione przez firmę Siemens, a potwierdzone także przez przedstawiciela naszego Instytutu. Wydaje się, że wszyscy opuszczali mury sali 615 bardzo zadowoleni.
Czytaj więcej: Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2019)
Projekt Aleksandra Ostrowskiego wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie "Elektronika - by żyło się łatwiej" został opublikowany w ogólnopolskim czasopiśmie "Elektronika Praktyczna". Autor zaprojektował i zrealizował praktycznie urządzenie do pomiaru chwilowego oraz uśrednionego zużycia paliwa gazowego w samochodach wyposażonych w instalację LPG. Urządzenie obiera dane ze sterownika LPG oraz czujnika prędkości, a wynik prezentuje na wyświetlaczu z panelem dotykowym.
Panu Aleksandrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.
W dniu 5.04.2018 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika - by żyło się łatwiej”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Elektroniki, a współorganizatorami - firmy Siemens oraz Kamami, które ufundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla wyróżnionych uczestników konkursu, którzy będą studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja nagrodami są również roczne stypendia Dziekana.
Czytaj więcej: Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2018)
|
Instytut Elektroniki na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki organizuje cykl spotkań popularno-naukowych pod nazwą „Kalejdoskop Elektroniki” adresowany do uczniów szkół średnich, przede wszystkim liceów. Słuchacze uczestniczą w spotkaniach w czasie, których wysłuchają wykładów oraz biorą udział w praktycznych warsztatach laboratoryjnych znajdujących się w Instytucie Elektroniki. Tematyka części praktycznej i teoretycznej jest ściśle związana z ofertą edukacyjną prowadzoną przez Instytut. Celem akcji jest zachęcenie uczniów szkół średnich do podjęcia studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja oraz Teleinformatyka prowadzonych przez Instytut Elektroniki. |
OFERTA WARSZTATOWA |
![]() |
![]() |
![]() |
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej prowadzi warsztaty dla uczniów szkół średnich. Celem tych zajęć jest przybliżenie młodzieży szerokiego spektrum zagadnień związanych z Elektroniką, wzbudzenie zainteresowań technicznych wśród uczniów oraz zainteresowanie ich studiami na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Zajęcia te prowadzone są przez pracowników naukowych naszego Instytutu w salach laboratoryjnych posiadających odpowiednie zaplecze sprzętowe. Poniżej znajduje się regulamin tych warsztatów.