Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:

Elektronika by żyło się łatwiej

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych, politechnicznych i techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.

Do konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być:

• układy elektroniczne,
  • systemy mechatroniczne,
  • aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,
  • aplikacje na mikrokontrolerach,
  • aplikacje na smartfony i tablety,
  • programy komputerowe,
  • inne.

Zakres zastosowań może obejmować między innymi:

• wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.),
  • elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje,
  • domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób i zwierząt obronnych),
  • automatyka domowa – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami oraz roletami,
  • systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników,
  • stacje meteorologiczne,
  • systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych)
  • systemy oświetlenia awaryjnego,
  • wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, obiektów latających,
  • urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D,
  • inne.

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach. Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i zespołowe – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział w Konkursie powinny zarejestrować się na stronie rejestracji podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela - opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 15 lutego 2018. Uczestnicy mogą sprawdzać i uzupełniać swoje dane a także przesyłać pliki z opisem projektu logując się w panelu uczestnika.

Opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nie przekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę Konkursu do dnia 28 lutego 2018. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie oraz szablonie projektu można znaleźć na stronie Konkursu.

Spośród autorów przesłanych projektów wyłonione zostanie grono finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie, który odbędzie się początkiem kwietnia 2018 w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Uczestnicy finału przedstawią swoje projekty w formie 10 minutowej prezentacji. Spośród finalistów wyłonieni zostaną laureaci, którzy otrzymają roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (pod warunkiem, że podejmą studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz nagrody rzeczowe fundowane przez sponsorów. Nagrody przewidziane są również dla szkół, z których wywodzą się laureaci.

Na cele realizacji projektu konkursowego uczestnicy, jak i ich szkoły mają możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach sterowników LOGO! z oprogramowaniem - link. Oferta może ulec zmianie.

Patronem konkursu jest wydawnictwo AVT – wydawca miesięczników Elektronika dla Wszystkich oraz Elektronika Praktyczna.

Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu.

Ważne daty:
15.01.2018 - termin wczesnej rejestracji - zarejestrowanie uczestnika do tego terminu pozwoli usprawnić przeprowadzenie dalszych etapów konkursu
15.02.2018 - ostateczny termin rejestracji uczestników
28.02.2018 - termin przysyłania prac konkursowych
15.03.2018 - termin ogłoszenia wyników pierwszego etapu oraz listy finalistów
5.04.2018 - uroczysty finał w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej
Ze względów organizacyjnych niektóre daty mogą jeszcze ulec zmianie.

W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 237 18 45

Zapraszamy do udziału.