W dniu 11 grudnia 2017 prof. dr hab. inż. Jerzy Rutkowski odebrał z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina Nagrodę Ministra za całokształt dorobku. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w budynku Starej Pomarańczarni Łazienek Królewskich w Warszawie.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Rutkowski pełnił funkcje Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej w latach 2008-2012 oraz Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w latach 2002-2008 (dwie kadencje). W środowisku naukowym jest znanym specjalistą w obszarze testowania i diagnostyki analogowych układów elektronicznych. Prof. J. Rutkowski jest prekursorem stosowania sieci neuronowych w obszarze diagnostyki układów analogowych, rozwijał metody słownikowe oraz zaproponował zastosowanie odpowiednio dobranego obwodu dołączonego. Prace te wywarły znaczny wpływ na rozwój tej dziedziny nauki, co zaowocowało wypromowaniem 10 Doktorów. Podsumowaniem prac w tym zakresie jest książka „Diagnostyka układów analogowych” wydana przez PWN.

Ostatnie lata swojej pracy naukowej poświęcił nowatorskiej działalności edukacyjnej. Opracował modularny system nauczania przedmiotu Circuit Theory, w którym stosował m.in. metodę „flip teaching”. Jego zacięcie w tym obszarze zaowocowało nowoczesnymi materiałami dydaktycznymi w postaci podcast’ów i screencast’ów dostępnych dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie. Prof. J. Rutkowski w tym obszarze uzyskał wysoką pozycję międzynarodową stając się członkiem Board of Directors European Society for Engineering Education.

Prof. J. Rutkowski jest autorem lub współautorem 190 publikacji. Był wielokrotnie powoływany do Komitetów Programowych takich krajowych i międzynarodowych konferencji jak ECCTD, ICSES, KKE, CATE, STET, SEEL i innych, w tym Przewodniczącym (Chairman) ICSES oraz ICEE (Engineering Education). Jest autorem sześciu podręczników akademickich w tym dwóch w języku angielskim.

Siedmiokrotnie kierował projektem europejskim o nazwie Researchers Night (Noc Naukowców). Był też organizatorem Studiów Doktoranckich na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.