12 grudnia 2017 roku studenci kierunków Elektronika i Telekomunikacja oraz Teleinformatyka w ramach przedmiotów Systemy Wizualizacji i Sterowania oraz Rozproszone Systemy Wizualizacji Sterowania odwiedzili laboratorium Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ pierwszy raz grupa z innego wydziału mogła odwiedzić to miejsce i posłuchać o znajdujących się w nim maszynach i urządzeniach oraz dowiedzieć się więcej na temat przemysłu energetycznego. Na miejscu studenci wydziału AEI między innymi zapoznali się z budową i zasadami działania kotłów parowych, turbin, generatorów, czy silników samolotów odrzutowych. Wykład i prezentacja prowadzona przez Pana Jerzego Początka, w otoczeniu maszyn na hali będącej niegdyś małą elektrownią Politechniki Śląskiej robiły mocne wrażenie, a co za tym idzie przekazywane wartości merytoryczne i informacje z całą pewnością zostały zrozumiane i zapamiętane. Nie bez znaczenia był też fakt, że studenci mogli przyjrzeć się maszynom i urządzeniom z bliska, a także ich dotknąć, dzięki czemu łatwiej można było zrozumieć opisywane, zachodzące w nich zjawiska i procesy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Img0
Img2
Img3
Img4
Img5
Img6
Img7
Img8
Img9
Img10
Img11
Img12
Img14
Img15
Img17
Img18
Img19
Img20
Previous Next Play Pause

Po zakończeniu pierwszej części wycieczki, studenci odwiedzili pomieszczenie w którym znajdował się główny punkt programu – pyłowa komora badawcza sterowana za pomocą sterownika Simatic S7-300, wyposażonego w panel operatorski serii Comfort. Dla większości, była to pierwsza w życiu możliwość przyjrzenia się rzeczywistemu obiektowi sterowanemu przez znany wszystkim z przedmiotów SWiS oraz RSWiS , sterownik S7-300 firmy Siemens. Opiekun stanowiska – Pan Tomasz Kress interesująco omówił aktualną konfigurację czujników, zaworów oraz falowników znajdujących się na obiekcie a także zastosowanych przyrządów pomiarowych. Między innymi można było dowiedzieć się o sposobie sterowania, czy o sposobie dokonywania przez system pomiarów i rejestracji wyników, zobaczyć z bliska panel Comfort przedstawiający wizualizację i umożliwiający sterowanie obiektem, przyjrzeć się analogicznej wizualizację w systemie SCADA oraz zobaczyć szafę sterownika od środka, wraz z podłączonymi za pomocą sieci PROFIBUS DP urządzeniami pomiarowymi.

Dzięki wycieczce studenci mogli zrozumieć jak wygląda praca ze sterownikami przemysłowymi na rzeczywistym obiekcie.

Konstantinos Kokkinopoulos