Miło nam poinformować, że były pracownik Instytutu Elektroniki prof. dr hab. inż. Ferdynand Wagner otrzymał tytuł Wybitnego Absolwenta Politechniki Ślaskiej. Uroczystość wręczenia dyplomu oraz medalu odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego.

Previous Next Play Pause

Profesor Ferdynand Wagner jest pierwszym absolwentem Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Pracę magisterską pt. "Synteza układu logicznego działania krokowego regulatora ekstremalnego" obronił w dniu 29.06.1964. Dodatkowo studiował przez 4 lata matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Podjął pracę na uczelni, początkowo w Katedrze Automatyki, a później w Instytucie Elektroniki. Jego kariera naukowa przebiegała niezwykle dynamicznie: pracę doktorską obronił w 1968 roku, habilitacyjnę w 1977. Trzy lata później odebrał w Belwederze tytuł profesora nadzwyczajnego, to jest zaledwie 16 lat po skończeniu studiów. W trakcie pracy w Instytucie Elektoroniki starał się łączyć pracę naukową z działalnością inżynierską. Miał bardzo bliskie kontakty z przemysłem, gdzie realizował różne ciekawe projekty, wykorzystując swoją wiedzę z zakresu Elektroniki, Teorii Regulacji i Teorii Automatów. W Instytucie Elektroniki stworzył Zespól Techniki Cyfrowej, co stało się zalążkiem zmiany charakteru Instytutu z Techniki Analogowej (Radiowej) na Cyfrową. Chociaż unikał funkcji administracyjnych był kilka lat prodziekanem d/s Spraw Naukowych oraz d/s Studiów Wieczorowych. W roku 1980 przeniósł się z Politechniki Śląskiej do Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, gdzie w krótkim okresie zdołał zbudować zespól Techniki Cyfrowej, do tej pory utrzymujący bliskie kontakty z Zakładem Układów Cyfrowych i Mikroprocesorowych Instytutu Elektroniki. Oprócz tego pełnił tam również funkcje administracyjne, m.in. był Prorektorem do Spraw Naukowych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Szwajcarii, gdzie zmienił charakter swojej pracy z wykładowcy akademickiego na konstruktora, badacza i projektanta układów cyfrowych. Ten drugi okres życia charakteryzowała „walka” o wprowadzenie nowej techniki specyfikacji software'u, której zasady sformułował pod koniec lat 80-tych. Podstawą tej idei jest quasi-boolowska algebra wykorzystująca teorię zbiorów. Tej idei poświecił resztę swego życia, wygłaszając referaty, pisząc artykuły, książkę, a w szczególności robiąc projekty w przemyśle. Szczegóły tej idei można do dzisiaj studiować w Internecie (www.stateworks.com), czy tez w książce „Modeling Software with Finite State Machines“. Pracował w wielu ośrodkach badawczych w Szwajcarii, Niemczech, Lichtensteinie, Francji oraz w USA. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Jego roczny kontrakt w amerykańskim koncernie telekomunikacyjnym w AT&T. Kolejnym sukcesem profesora Wagnera była sprzedaż dwóch patentów koncernowi AT&T, związanych z Jego oryginalną metodą specyfikacji. Patenty te były wykorzystane przez pracowników koncernu AT&T do tworzenia systemów telekomunikacyjnych. Później metoda ta była stosowana wielokrotnie w projektowaniu złożonych układów sterowania, w szczególności dla systemów pomiarowych. Profesor Wagner napisał kilka książek i opublikował kilkadziesiąt artykułów na temat Mikrokomputerów i Techniki Cyfrowej. Był promotorem 10 prac doktorskich.

Profesor Ferdynand Wagner do dziś utrzymuje bliskie kontakty z pracownikami Instytutu Elektroniki, dzieląc się między innymi swoimi ciekawymi przemyśleniami (link do strony instytutu).