UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Smaller Default Larger

W dniu 26 listopada 2018 roku po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego z Cieszyna wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Instytucie Elektroniki. Tym razem zajęcia te odbyły się w ramach cyklu pt. „Kalejdoskop Elektroniki”. Na wstępie, Dyrektor Instytutu Elektroniki - Prof. dr hab. inż. Dariusz Kania oraz dr inż. Krzysztof Bernacki przekazali naszym gościom informacje dotyczące studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych z następujących tematów:

- „Elektronika samochodowa” – prowadzący dr inż. Jerzy Fiołka

- „Jak liczy komputer” – prowadzący dr hab. inż. Robert Czerwiński

- „Człowiek – źródło informacji” – prowadzący dr inż. Stanisław Pietraszek

Dodatkowo, część uczniów wzięła udział w zajęciach w laboratoriach naukowo-dydaktycznych w Instytucie Fizyki w Centrum Naukowo-Dydaktycznym pod kierunkiem dr hab. inż. prof. Pol. Śl. Andrzeja Rakowskiego. Na zakończenie zajęć uczniowie zwiedzili wystawę pt. „Autostrada Dźwięku” prezentowaną w Centrum Promocji Nauki.

W dniu 18 czerwca 2018 roku gościliśmy w Instytucie Elektroniki uczniów piątych i szóstych klas Szkoły Podstawowej Nr 9 w Gliwicach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w ramach promocji Instytutu Elektroniki. Po wstępie dotyczącym studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki przedstawionym przez Dyrektora Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusza Kanię, uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych poprzedzonych krótkimi wykładami z następujących tematów:

- „Jak liczy komputer” – prowadzący dr inż. Adam Milik

- „Obrazowanie 3D w medycynie” – prowadzący dr inż. Jerzy Ihnatowicz

- „Programowanie robotów na przykładzie klocków Lego serii MindStorm” – prowadzący dr inż. Tomasz Przybyła

- „Bezprzewodowe sieci sensorowe” – prowadzący dr inż. Weronika Izydorczyk, mgr inż. Natalia Waczyńska-Niemiec

 

CyPhiS:

Program nowoczesnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w dziedzinie systemów cyber-fizycznych (POWR.03.02.00-00-I007/17)

Głównym celem projektu CyPhiS jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego programu studiów doktoranckich na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, którego zadaniem jest wypromowanie pierwszej grupy wysokiej klasy naukowców doktorów dla potrzeb wydziału, uczelni oraz regionu w okresie 56 miesięcy (od 1.042018 do 30.11.2022).

Ostatnie warsztaty organizowane we współpracy z miastem Żory odbyły się w dniu 8 czerwca. Słuchacze z II klasy technikum o profilu mechatronicznym mieli okazję do zaprojektowania dedykowanego układu cyfrowego w ramach warsztatów pt. "Jak widzi ludzkie oko? Rzecz o tym, jak zbudować układ wyświetlania obrazu na monitorze". Mogli też spróbować swoich sił w programowaniu sterownika PLC w ramach zajęć pt. "Mikrosław Sterownik do usług - czyli jak z pomocą drabiny umyć samochód, okiełznać taśmociąg i napić się coca-coli". Warsztaty prowadzili dr inż. Mirosław Chmiel, dr inż. Józef Kulisz, dr inż. Andrzej Malcher  oraz dr hab. inż. Robert Czerwiński. Informacje o Wydziale i możliwościach studiowania przedstawił Dyrektor Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusz Kania.

28 maja 2018 roku w warsztatach Instytutu Elektroniki uczestniczyli uczniowie technikum o specjalności mechatronika z Górnośląskiego Centrum Edukacji w Gliwicach mieszczącego się przy ul. Okrzei. Dołączyło do nich kilku uczniów – uczestników konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Na wstępie tradycyjnie wysłuchali informacji na temat studiów na Wydziale AEiI przedstawionych przez Dyrektora Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusza Kanię. Następnie goście wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Instytutu. Tematyka zajęć była następująca:

- „Układy logiki programowalnej” – prowadzący dr hab. inż. Robert Czerwiński

- „Podstawy konfiguracji i programowania sterowników S7-1200; systemy HMI” – prowadzący dr inż. Andrzej Malcher i dr inż. Mirosław Chmiel

- „Elektroniczny baner reklamowy” – prowadzący dr inż. Tomasz Rudnicki i dr inż. Bernard Wyrwoł