Aparatura elektroniczna jest szeroko stosowana we wszystkich dziedzinach życia. Elementy i układy półprzewodnikowe, urządzenia elektroniczne, systemy mikroprocesorowe należą do podstawowych zagadnień studiowanych na specjalności aparatura elektroniczna.
Różnorodność aparatury elektronicznej i jej złożoność wymagają solidnego przygotowania teoretycznego z zakresu przyrządów półprzewodnikowych, miernictwa elektronicznego, układów elektronicznych analogowych i cyfrowych, mikroprocesorów, optoelektroniki, podstaw radiokomunikacji i telewizji, przetwarzania sygnałów i obrazów, układów logiki programowalnej, projektowania układów analogowych, komputerowego wspomagania projektowania układów cyfrowych itp.
Ważnym elementem procesu dydaktycznego jest wykorzystanie i tworzenie oprogramowania systemowego i aplikacyjnego pozwalającego na komputerowe projektowanie układów elektronicznych.
Absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja o specjalności aparatura elektroniczna znajdują zatrudnienie w zakładach produkujących i serwisujących sprzęt elektroniczny i komputerowy, w ośrodkach wykorzystujących specjalistyczną aparaturę elektroniczną, w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie wszystkich szczebli.