Kształcenie na tej specjalności składa się z dwóch nurtów.
Pierwszym z nich jest poznawanie zasad działania oraz metod projektowania urządzeń do diagnostyki i terapii pacjentów, tj. aparatury kardiologicznej, rentgenowskiej i laboratoryjnej. Szczególna uwaga zwracana jest na wprowadzenie nowoczesnych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów biomedycznych oraz na poznanie systemów informatyki medycznej. Absolwent posiada jednocześnie wiedzę techniczną i medyczną, która pozwala mu objąć zasięgiem szeroki wachlarz zagadnień związanych z zastosowaniem techniki w medycynie oraz umiejętność porozumiewania się z przedstawicielami nauk medycznych i biologicznych.
Drugi nurt przekazywanej wiedzy koncentruje się na wprowadzeniu metod projektowania systemów technicznych w oparciu o inspiracje biologiczne i medyczne. Do zagadnień tych należy zaliczyć: biocybernetykę, elementy sztucznej inteligencji, teorię zbiorów rozmytych i wnioskowania przybliżonego, systemy ekspertowe, sztuczne sieci neuronowe oraz metody ewolucyjne.
Absolwent specjalności Elektronika biomedyczna posiada wiedzę umożliwiającą projektowanie systemów przetwarzania informacji zarówno w biologii, medycynie, jak i przykładowo w ekonomii, zarządzaniu i socjologii.