CyPhiS:

Program nowoczesnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w dziedzinie systemów cyber-fizycznych (POWR.03.02.00-00-I007/17)

Głównym celem projektu CyPhiS jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego programu studiów doktoranckich na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, którego zadaniem jest wypromowanie pierwszej grupy wysokiej klasy naukowców doktorów dla potrzeb wydziału, uczelni oraz regionu w okresie 56 miesięcy (od 1.042018 do 30.11.2022).

Projekt CyPhiS realizuje strategię woj. śląskiego opracowanej przez sejmik woj. do 2020 roku, zakładającej opracowania specjalizacji technologicznych (technologie medyczne, informacyjne i telekomunikacyjne, transport i przemysł) oraz inteligentnych specjalizacji. Proponowany interdyscyplinarny zakres tematyczny projektu spełnia założenie długofalowej strategii uczelni (uchwała senatu z 2016), która zakłada, że po roku 2020 Pol.Śl. powinna być postrzegana jako innowacyjne centrum kształcenia, nauki oraz transferu technologii i zajmować znaczącą pozycję w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego.

Projekt jest finansowany z FUNDUSZY EUROPEJSKICH,
Dofinansowanie projektu z UE: 1 122 913,01 PLN

Studia doktoranckie realizowane w ramach programu CyPhiS przyczynią się do lepszej integracji instytutów wchodzących w skład wydziału oraz zapewni lepszą współpracę samodzielnych (i nie tylko) pracowników naukowych. Jednak najważniejszym, nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie stabilnego wsparcia dla rozwoju młodej, wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej i wypromowanie nowych doktorów, którzy staną się liderami zespołów badawczych.

Zaproponowany temat studiów doktoranckich systemy cybernetyczno-fizyczne obejmuje zagadnienia wszystkich 4 głównych dyscyplin naukowych rozwijanych na wydziale: automatyki, elektroniki, informatyki oraz ostatnio biocybernetyki, w których wydział (kategorii A) dysponuje najwyższej klasy specjalistami. CPS w naturalny sposób pociąga za sobą konieczność interdyscyplinarnych rozwiązań, łącząc teorię cybernetyki, mechatroniki, projektowanie oraz proces naukowy.
Ważnym aspektem proponowanego obszaru badawczego jest możliwość szybkiej komercjalizacji badań naukowych i wsparcie innowacyjności, ponieważ proponowany program studiów doktoranckich spełnia główne założenia standardu, tzw. czwartej rewolucji przemysłowej (industry 4.0).