Wydział podczas wieloletniej pracy z doktorantami i organizacji studiów doktoranckich wypracował mechanizmy gwarantujące przyjęcie najlepszych kandydatów.  WAEiI szczyci się wysoką tolerancją i brakiem uprzedzeń płci. O przyjęciu na SD decydują czynniki merytoryczne, a nie płeć kandydata.

Kadra projektu CPS zdaje sobie sprawę z ograniczeń i uprzedzeń wobec kobiet na rynku pracy (niższe płace trudność w uzyskaniu awansu zawodowego) i tym bardziej dołoży starań poprzez monitorowanie zachowań doktorantów oraz organizując odp. wsparcie przez radę projektu. Przyjęte wskaźniki i proporcja liczby kobiet do mężczyzn wynika ze statystyki studiów doktoranckich z ostatnich lat na Wydziale AEiI.

Wydział zapewnia wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Budynek Wydziału AEiI i wszystkie obiekty są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na uczelni działa Biuro ds osób niepełnosprawnych, które organizuje konsultacje psychologiczne 3 razy w tygodniu. Na WAEiI działa Wydziałowy Pełnomocnik ds. os. niepełnosprawnych dr Piotr Brzoza.

Zgodnie z zarządzeniem JM Rektora Pol.Śl. (nr 118/2017) studentom niepełnosprawnym jest udzielana pomoc stypendialna, na uczelni działa wypożyczalnia specjalistycznego sprzętu, a w razie potrzeby student może uzyskać wsparcie w postaci przydzielonego asystenta.