4 lutego 2019 roku kolejna grupa uczniów wzięła udział w zajęciach warsztatowych w Kalejdoskopu Elektroniki. Była to młodzież z V LO im. Andrzeja Struga w Gliwicach oraz z Gimnazjum Nr 10 w Chorzowie. Nasi goście na wstępie wysłuchali informacji na temat studiów na Wydziale AEiI przedstawionych przez Dyrektora Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusza Kanię, a następnie wzięli udział w wykładzie dr hab. inż. Krzysztofa Waczyńskiego pt. „Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne”. Po wykładzie uczniowie podzielili się na grupy tematyczne i uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z następujących tematów:
- „Fotowoltaika” – prowadzenie dr inż. Piotr Kowalik, dr inż. Edyta Wróbel, mgr inż. Natalia Waczyńska-Niemiec
- „Elektroniczny baner reklamowy” – prowadzenie dr inż. Tomasz Rudnicki
- „Tajniki światła” – prowadzenie dr inż. Wojciech Oliwa, dr inż. Grzegorz Wieczorek
Czytaj więcej: Kalejdoskop Elektroniki dla V LO z Gliwic i Gimnazjum Nr 10 z Chorzowa (04.02.2019)
14 stycznia 2019 roku w kolejnej odsłonie Kalejdoskopu Elektroniki wzięli udział uczniowie z I LO im. Karola Miarki w Mikołowie oraz z V LO im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Nasi goście na wstępie wysłuchali informacji na temat studiów na Wydziale AEiI przedstawionych przez Dyrektora Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusza Kanię, a następnie wzięli udział w wykładzie dr inż. Jerzego Ihnatowicza pt. „Komputerowa synteza obrazów medycznych”. Po wykładzie uczniowie podzielili się na grupy tematyczne i uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z następujących tematów:
- „Proste układy elektroniczne: mini przetwornica do zasilania diod LED” – prowadzenie dr inż. Mirosław Magnuski
- „Mikrosław Sterownik do usług – czyli jak za pomocą drabiny umyć samochód, okiełznać taśmociąg i napić się coca-coli” – prowadzenie dr inż. Mirosław Chmiel i dr inż. Andrzej Malcher
- „Człowiek – źródło informacji” – prowadzenie dr inż. Stanisław Pietraszek
Równolegle część uczniów wzięła udział w zajęciach w laboratoriach naukowych Instytutu Fizyki.
Czytaj więcej: Kalejdoskop Elektroniki dla I LO z Mikołowa i V LO z Gliwic (14.01.2019)
Miło nam poinformować, że Robert Nawrath, student drugiego stopnia kierunku EiT został laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2018/2019.
W dniu 21.12.18r. odbyła się wycieczka studentów 2 semestru studiów magisterskich oraz 7 semestru studiów inżynierskich kierunku Elektronika i Telekomunikacja do zabrzańskich Zakładów Urządzeń Komputerowych ELZAB SA. Celem wycieczki było zobaczenie laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej oraz zapoznanie się z prowadzonymi tam badaniami.
10 grudnia 2018 roku odbyły się kolejne warsztaty w ramach cyklu „Kalejdoskop Elektroniki”. Tym razem nasz Instytut odwiedzili uczniowie klas drugich i trzech I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie oraz uczniowie trzeciej klasy o specjalności Mechatronika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. Na wstępie, Dyrektor Instytutu Elektroniki - Prof. dr hab. inż. Dariusz Kania przedstawił informacje dotyczące studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych z następujących tematów:
- „Jak działają sieci bezprzewodowe” – prowadzący dr inż. Maciej Surma oraz dr inż. Dariusz Wójcik
- „Tajniki światła” – prowadzący dr inż. Grzegorz Wieczorek
Dodatkowo, część uczniów uczestniczyła w zajęciach w laboratoriach naukowo-dydaktycznych Instytutu Fizyki pod kierunkiem dr inż. Sławomiry Pawełczyk, a także w wystawie pt. „Autostrada Dźwięku” prezentowanej w Centrum Promocji Nauki.
Czytaj więcej: Kalejdoskop Elektroniki dla uczniów I LO w Pszczynie (10.12.2018)
W dniu 26 listopada 2018 roku po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego z Cieszyna wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Instytucie Elektroniki. Tym razem zajęcia te odbyły się w ramach cyklu pt. „Kalejdoskop Elektroniki”. Na wstępie, Dyrektor Instytutu Elektroniki - Prof. dr hab. inż. Dariusz Kania oraz dr inż. Krzysztof Bernacki przekazali naszym gościom informacje dotyczące studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych z następujących tematów:
- „Elektronika samochodowa” – prowadzący dr inż. Jerzy Fiołka
- „Jak liczy komputer” – prowadzący dr hab. inż. Robert Czerwiński
- „Człowiek – źródło informacji” – prowadzący dr inż. Stanisław Pietraszek
Dodatkowo, część uczniów wzięła udział w zajęciach w laboratoriach naukowo-dydaktycznych w Instytucie Fizyki w Centrum Naukowo-Dydaktycznym pod kierunkiem dr hab. inż. prof. Pol. Śl. Andrzeja Rakowskiego. Na zakończenie zajęć uczniowie zwiedzili wystawę pt. „Autostrada Dźwięku” prezentowaną w Centrum Promocji Nauki.
Czytaj więcej: Kalejdoskop Elektroniki dla uczniów I LO w Cieszynie (26.11.2018)
Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.
Czytaj więcej: Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2019)
W dniu 18 czerwca 2018 roku gościliśmy w Instytucie Elektroniki uczniów piątych i szóstych klas Szkoły Podstawowej Nr 9 w Gliwicach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w ramach promocji Instytutu Elektroniki. Po wstępie dotyczącym studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki przedstawionym przez Dyrektora Instytutu Elektroniki – Prof. dr hab. inż. Dariusza Kanię, uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych poprzedzonych krótkimi wykładami z następujących tematów:
- „Jak liczy komputer” – prowadzący dr inż. Adam Milik
- „Obrazowanie 3D w medycynie” – prowadzący dr inż. Jerzy Ihnatowicz
- „Programowanie robotów na przykładzie klocków Lego serii MindStorm” – prowadzący dr inż. Tomasz Przybyła
- „Bezprzewodowe sieci sensorowe” – prowadzący dr inż. Weronika Izydorczyk, mgr inż. Natalia Waczyńska-Niemiec
Czytaj więcej: Warsztaty dla uczniów SP-9 w Gliwicach (18.06.2018)
Głównym celem projektu CyPhiS jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego programu studiów doktoranckich na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, którego zadaniem jest wypromowanie pierwszej grupy wysokiej klasy naukowców doktorów dla potrzeb wydziału, uczelni oraz regionu w okresie 56 miesięcy (od 1.042018 do 30.11.2022).
Projekt Aleksandra Ostrowskiego wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie "Elektronika - by żyło się łatwiej" został opublikowany w ogólnopolskim czasopiśmie "Elektronika Praktyczna". Autor zaprojektował i zrealizował praktycznie urządzenie do pomiaru chwilowego oraz uśrednionego zużycia paliwa gazowego w samochodach wyposażonych w instalację LPG. Urządzenie obiera dane ze sterownika LPG oraz czujnika prędkości, a wynik prezentuje na wyświetlaczu z panelem dotykowym.
Panu Aleksandrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.
W dniu 5.04.2018 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu „Elektronika - by żyło się łatwiej”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Elektroniki, a współorganizatorami - firmy Siemens oraz Kamami, które ufundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla wyróżnionych uczestników konkursu, którzy będą studiować na kierunku Elektronika i Telekomunikacja nagrodami są również roczne stypendia Dziekana.
Czytaj więcej: Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Edycja 2018)