UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Smaller Default Larger

Telekomunikacja to dziedzina techniki i nauki zajmująca się transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz­ większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i odgrywa fundamentalne znaczenie w sieciach komputerowych. W telekomunikacji mamy do czynienia z różnymi postaciami informacji: dźwiękami, obrazami, dokumentami, danymi itp. oraz z różnymi technikami ich ob­róbki, tak­imi jak przetwarzanie, rozpozna­wanie, magazynowanie, kompresja  itd.

Telekomunikacja to także termin prawniczy, którego definicja zawarta jest w Prawie telekomunikacyjnym. Według tej definicji telekomunikacja to nadawanie, odbiór lub transmisja informacji, niezależnie od ich rodzaju, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną.

Specjalność Telekomunikacja przygotowuje absolwenta do działalności zawodowej i rozwijania wiedzy w zakresie projektowania, wytwarzania i użytkowania nowoczesnych urządzeń i systemów telekomunikacyjnych.